Nově pořízený nábytek vypadá vždy krásně. Výrobci si dávají záležet, aby jejich produkty lákaly svým designem a váš interiér tak příjemně doladily. Některé jsou pak doma hýčkány, druhým je přisuzována spíše užitková funkce. Ať tak nebo tak, vždy je dobré najít si trochu času na jejich pravidelnou údržbu.
Doba užitku, který ze své vestavěné skříně budete mít, se dá prodloužit nejen šetrným zacházením, ale také kvalitní a pravidelnou péčí. Ta přitom není nijak náročná a zvládne ji opravdu každý. Možná se vám bude hodit pár rad a tipů.
1. Vodu jen v omezeném množství
Čištění od prachu, případně jiných v bytě běžných nečistot, je nejjednodušší a nejpravidelněji prováděná údržba. Ideální je stírání měkkými utěrkami, které stačí buď mírně navlhčit čistou vodou nebo vhodným přípravkem na údržbu nábytku.
Vody by ale určitě nemělo být příliš, aby nedocházelo k jejímu zatékání do spár a následně problémům s deformací konstrukčních desek. Utěrku je třeba před použitím dokonale vyždímat. Bude na sebe doslova lepit prach, ale zároveň na površích nevzniknou nežádoucí kapky vody.
2. Pozor na poškrábání povrchů vestavěných skříní
Je třeba dbát na to, aby k utírání použitá textilie byla opravdu čistá. Případné tvrdší částečky prachu nebo jiných nečistot mohou dekorativní povrchy skříní a posuvných dveří nepříjemně poškrábat. K údržbě nábytku se doporučuje používat jemné utěrky s mikrovláknem, které se dají snadno prát a používat tak opakovaně.
Stejně tak pozor i na použité čistící přípravky – vyhněte se těm, které mají například funkci odstraňování vodního kamene. Vhodné nejsou ani intenzivní průmyslové čističe. Tyto přípravky často obsahují abraziva, která pracují na principu mechanického odstraňování usazenin. Tvrdost obsažených částic brusiva je pro povrchové díly nábytku velký problém.
3. Panty a ložiska posuvných dveří nemažte
Chybou v údržbě mechanických dílů vestavných skříní, jakou jsou vozíky posuvných dveří a panty jejich otočných variant, je jejich mazání. Vetření maziva do těchto částí ve snaze zajistit dlouhodobý tichý a jemný chod přináší více problémů než výhod.
Jde totiž o bezmazné nábytkové prvky, které správně fungují bez potřeby jakékoliv dodatečné provozní kapaliny. Přidáním maziva v podobě oleje nebo vazelíny jen zvyšuje ulpívání prachu na těchto částech. Dojde-li po letech používání k vrzání pantů nebo zhorší-li se plynulost chodu posuvných dveří, může být příčinou právě i nevhodná údržba. Pak stojí za zvážení jejich očištění a seřízení do původní polohy.
4. Zrcadlo a sklo je z hlediska údržby jedno a totéž
Obvykle je součástí dveří vestavné skříně velkoplošné zrcadlo, někdy zase dekorativní výplně ze skla. Z pohledu údržby jde o shodné materiály a je tak potřeba se k nim chovat stejně. Pro jejich čištění platí podobné zásady jako pro celý korpus skříně s tím rozdílem, že nejsou tak náchylné k poškrábání. Výhoda obou je totiž vysoká tvrdost povrchu, a tedy odolnost proti případnému mechanickému poškození otěrem.
Setření a leštění skleněných povrchů lze provádět běžnými domácími prostředky vhodnými k tomuto účelu. Pozor je dobré dát opět jen na příliš mnoho přípravku, který by mohl zatéct do míst mezi sklem či zrcadlem a deskou.
Pravidelná péče znamená dlouhé roky spokojenosti
Údržba vestavných skříní není nijak časově ani materiálově náročná. Moderní povrchy jsou dobře připravené na intenzivní používání a nevyžadují žádné zvláštní zacházení. Pokud dodržíte několik výše uvedených pravidel, není důvod, aby vám vestavná skříň nesloužila bez potíží desítky let.